Studenci z Kliniki art. 42 Kkw działającej przy Uniwersytecie Warszawskim odwiedzili nas z wyjątkową energią i konkretną wiedzą

„Klinika art. 42 Kkw” działa przy Katedrze Kryminologii i Polityki Kryminalnej Uniwersytetu Warszawskiego od października 2007 r. Jej celem jest promowanie standardów praw i wolności człowieka oraz wzmacnianie ochrony osób pozbawionych wolności, m.in. przez zwiększenie ich dostępu do pomocy prawnej i społecznej. Swój cel Klinika realizuje poprzez prowadzenie dialogu z władzami publicznymi dążąc do ugruntowania przekonania do tych standardów i ich faktycznej realizacji, z korzyścią zarówno dla tych władz jak i osób na rzecz, których występuje. Klinika działa w imieniu i na rzecz osób pozbawionych wolności oraz w interesie publicznym.

Podczas spotkania z osobami odbywającymi długoterminowe kary rozmawialiśmy o tym, jak dziś wygląda rynek pracy i jak bardzo zmienił się dzięki nowym technologiom. Nie zabrakło też tematu sztucznej inteligencji – osadzeni mogli na własne oczy zobaczyć jak działa, gdzie się ją wykorzystuje i czy „za murami” też można się jej uczyć. Było dużo pytań, ciekawych rozmów i przede wszystkim – inspiracji. Pokazaliśmy, że nawet w trudnych warunkach można zdobywać nowe umiejętności i przygotowywać się na przyszłość

To właśnie z takich doświadczeń rodzą się rzeczy naprawdę wartościowe. W minionych latach efektem podobnych działań były dwie ważne publikacje naukowe, które wnikliwie analizują pracę z osobami odbywającymi wieloletnie i dożywotnie kary pozbawienia wolności. To dowód na to, że bezpośredni kontakt, uważność i odwaga zadawania trudnych pytań prowadzą do wiedzy, której nie da się zdobyć inaczej.

Dziękujemy za wizytę i już czekamy na kolejne takie spotkania.

tekst, foto por. Sylwia Smaga

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej