Kontynuacja projektu "Głos zza krat"
Realizowany od kilku lat program to przestrzeń spotkań osadzonych z osobami z zewnątrz – uczniami, studentami, przedstawicielami różnych środowisk. Projekt ma wymiar edukacyjny i profilaktyczny. Spotkania, w których osadzeni opowiadają o swoich doświadczeniach i błędach, są dla młodych ludzi realnym sygnałem ostrzegawczym. Jest to forma nauki przez doświadczenie innych.
Tym razem naszymi gośćmi była młodzież z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Płocku. W spotkaniu wzięło udział trzech skazanych, którzy podzielili się swoimi historiami i opowiedzieli o konsekwencjach złych wyborów.
Z perspektywy osób odbywających karę pozbawienia wolności ważny jest kontakt ze światem zewnętrznym, możliwość udziału w wydarzeniach kulturalnych oraz poczucie, że ich głos może mieć znaczenie. To element wspierający proces resocjalizacji i budowania odpowiedzialności za własne decyzje.
Warto podkreślić, że projekt ma charakter długofalowy i konsekwentnie buduje swoją wartość, właśnie poprzez regularność. Każde kolejne spotkanie dokłada mały, ważny element i pokazuje, że takie działania, jako element pracy wychowawczej i edukacyjnej, mają sens.
Dziękujemy młodzieży za wizytę, a skazanym za zaangażowanie.
Tekst i zdjęcia: Hubert Skrzyński









