W dniu 4 maja 2026 roku na terenie Centrum Kształcenia Ustawicznego w Zakładzie Karnym w Płocku odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Głos zza krat”.

Realizowany od kilku lat program to przestrzeń spotkań osadzonych z osobami z zewnątrz – uczniami, studentami, przedstawicielami różnych środowisk. Projekt ma wymiar edukacyjny i profilaktyczny. Spotkania, w których osadzeni opowiadają o swoich doświadczeniach i błędach, są dla młodych ludzi realnym sygnałem ostrzegawczym. Jest to forma nauki przez doświadczenie innych.

Tym razem naszymi gośćmi była młodzież z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Płocku. W spotkaniu wzięło udział trzech skazanych, którzy podzielili się swoimi historiami i opowiedzieli o konsekwencjach złych wyborów.

Z perspektywy osób odbywających karę pozbawienia wolności ważny jest kontakt ze światem zewnętrznym, możliwość udziału w wydarzeniach kulturalnych oraz poczucie, że ich głos może mieć znaczenie. To element wspierający proces resocjalizacji i budowania odpowiedzialności za własne decyzje.

Warto podkreślić, że projekt ma charakter długofalowy i konsekwentnie buduje swoją wartość, właśnie poprzez regularność. Każde kolejne spotkanie dokłada mały, ważny element i pokazuje, że takie działania, jako element pracy wychowawczej i edukacyjnej, mają sens.

Dziękujemy młodzieży za wizytę, a skazanym za zaangażowanie.

Tekst i zdjęcia: Hubert Skrzyński

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej