Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Zakładu Karnego w Potulicach. Drużyna harcerzy przekazała symboliczny ogień, który jest znakiem braterstwa, jedności i pokoju. Tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju towarzyszy hasło "Pielęgnuj dobro w sobie".

"Pielęgnuj dobro w sobie"

Już po raz 35. zapłonęło Betlejemskie Światło Pokoju, które stanowi nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce. Historia zaczyna się w Betlejem, gdzie w Grocie Narodzenia Pańskiego płonie wieczny ogień, od którego co roku odpala się malutką świeczkę, której płomień niesiony w sztafecie obiega cały świat. Idea ta wzbudza refleksję i pozwala na chwilę zadumy, a także czyni ze Światła znak pokoju i symbol pojednania.

Taki dar harcerki z 10. Drużyny Harcerskiej im. generała Leopolda Okulickiego – "Niedźwiadki" działającej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Nakle wraz z drużynowym Pawłem Jabłońskim przekazali podczas uroczystego spotkania z ppłk. Krystianem Wasińskim, dyrektorem Zakładu Karnego w Potulicach dzieląc się radosną nowiną i krzewiąc uniwersalne wartości.

Przebieg wizyty

Na początku spotkania goście przybliżyli ideę akcji:

„Przynosimy lampion, w którym płomień użycza światła i ciepła. Lampion chroni ten płomień przed wiatrem, który mógłby go z łatwością zgasić. I o ile w grudniu jest raczej zimno i potrzeba nam więcej ciepła niż nikły płomyk lampki może nam oferować, to nawet tak mały płomień, skutecznie potrafi ogrzać oraz rozjaśnić i oświetlić otoczenie”.

Następnie harcerki złożyły życzenia świąteczne, ofiarowały przygotowaną kartkę okolicznościową i przekazały płomień rozświetlający lampion potulickiej jednostki. Dyrektor podziękował za światło pokoju w imieniu funkcjonariuszy i pracowników jednostki oraz wyraził uznanie dla odwagi harcerek - przekroczenie murów więzienia z pewnością tego wymagało, uznanie dla zaangażowania w tak ważne przedsięwzięcie. Podkreślił szczere chęci harcerek do dzielenia się dobrem. Nie zabrakło oczywiście upominków i słodkości dla najmłodszych gości oraz pamiątkowych zdjęć. 

"Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju ma zachęcać by dbać o ten piękny ogród jakim jest nasze życie. Zarówno to duchowe, psychiczne jak i fizyczne. Doświadczać życia w pełni, poznawać i badać otaczający nas świat – piękny świat. Poznając ten świat z czasem jednak możemy przekonać się, że nie wszystko w nim jest teraz dobre. Jest w nim wiele zła, wiele rzeczy, które kalają ducha i ciało. Trzeba je usuwać jak chwasty z ogrodu. A to, co pozostaje po usunięciu chwastów otoczyć troską, pielęgnować jako dobre w nas. A gdy już nam się uda dobrze przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne ducha i ciała możemy pomóc otaczającemu nas światu zmieniać się na lepsze. Pielęgnować w nim dobro".  - czytamy na stronie Betlejemskiego Światła Pokoju.

Dziękujemy za tak ważny gest!

 

Tekst: por. Justyna Sejdowska-Szrajber

Zdjęcia: por. Krzysztof Jurek

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej