W dniu 12 września 2025 r. na terenie Oddziału Zewnętrznego w Medyce Zakładu Karnego w Przemyślu odbyły się Okręgowe Ćwiczenia Obronno-Ochronne pod kryptonimem „Rezus”.

Ćwiczenia zostały przeprowadzone w odniesieniu do obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie, w szczególności do zagrożeń płynących zza wschodniej granicy Polski.

Scenariusz ćwiczeń przewidywał zagrożenia do których może dojść na terenie jednostki penitencjarnej jak też poza murami zakładu karnego.

Podejmowane działania zostały zrealizowane we współpracy z Komendą Miejską Policji w Przemyślu oraz Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu.

W ćwiczeniach wzięli udział funkcjonariusze Zakładu Karnego w Przemyślu, Oddziału Zewnętrznego w Medyce, policjanci oraz strażacy. Natomiast obserwatorami działań byli: kierownictwo Zakładu Karnego w Przemyślu, specjalista Okręgowego Inspektoratu Służy Więziennej w Rzeszowie. kierownicy działów ochrony oraz funkcjonariusze odpowiedzialni za zagadnienia obronności z jednostek penitencjarnych podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Rzeszowie.

Ćwiczenia obronno-ochronne, które są cyklicznie realizowane przez Służbę Więzienną mają na celu doskonalenie procedur współdziałania funkcjonariuszy w sytuacjach kryzysowych, rozwijanie współpracy z innymi formacjami mundurowymi jak również przygotowywanie funkcjonariuszy na niecodzienne sytuacje, które mogą wystąpić podczas pełnienia służby.

 

Tekst: mjr Piotr Pijanowski 
Zdjęcia: ZK Przemyśl 

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej