Ćwiczenia specjalistyczne- „ Pożar budynku administracji 2025”
29 listopada 2025 roku na terenie Zakładu Karnego w Sieradzu odbyły się ćwiczenia specjalistyczne z zakresu realizacji zadań ochronnych. Podczas ćwiczeń Służba Więzienna współdziałała z Państwową Strażą Pożarną. Cały scenariusz ćwiczeń odzwierciedlał realne sytuacje, jakie mogą wydarzyć się w codziennym życiu funkcjonowania jednostki. Ćwiczenie zawierało dwa epizody.
Pierwszy to osadzeni na placu spacerowym przy pawilonie A odmówili zejścia oraz zaczęli wznosić głośne okrzyki zachęcające pozostałych osadzonych do buntu. Tutaj działanie podjęły grupy interwencyjnej GISW mające na celu likwidację barykady i obezwładnienie osadzonych, którzy stworzyli zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku na terenie ZK w Sieradzu
Drugi to zapalenie się budynku administracji. Obok funkcjonariuszy Służby Więziennej w tej części ćwiczeń brali udział strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu, wykorzystując specjalistyczny sprzęt ratowniczo – gaśniczy. Zaplanowana akcja ratowniczo – gaśnicza przebiegła sprawnie i skutecznie.
Dzięki sprawnemu działaniu wszystkich zaangażowanych służb sytuację szybko opanowano, a ćwiczenia przebiegły zgodnie z założeniami. Uczestnicy mieli okazję doskonalić współpracę, wymienić doświadczenia oraz przeanalizować możliwe scenariusze zagrożeń, które mogą wystąpić w rzeczywistych warunkach.
Kluczowym elementem ćwiczeń było doskonalenie procesów decyzyjnych, podejmowanych przez kierownictwo jednostki w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa oraz współdziałanie Służby Więziennej z innymi formacjami. Podnoszenie umiejętności poprzez ćwiczenia, odpowiednią komunikację, wykonywanie zadań wspólnie ze Strażą Pożarną i Policją pozwala doskonalić powierzane nam obowiązki.
zdjęcia:mł.chor. Mariusz Rychliński
tekst: ppor. Sylwia Kulawiecka









