We wtorek 9 grudnia 2025 roku w Wadowicach oficjalnie otwarto nową strażnicę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej wraz z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą. Uroczystości połączono z obchodami 75-lecia zawodowego pożarnictwa ziemi wadowickiej.

W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele rządu, władz samorządowych oraz kierownictwa Państwowej Straży Pożarnej. Obecni byli m.in. wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, podsekretarz stanu w MSWiA Wiesław Leśniakiewicz, marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka oraz małopolski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Przemysław Przęczek.

Jednym z najbardziej symbolicznych momentów uroczystości było przekazanie nowego sztandaru Komendzie Powiatowej PSP w Wadowicach. Zastąpił on dwa dotychczas używane przez jednostki w Wadowicach i Andrychowie. Jak podkreślano w przemówieniach – nowy sztandar ma stanowić znak jedności, kontynuacji tradycji i wspólnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo mieszkańców.

W ramach ceremonii podpisano akt przekazania obiektu do użytkowania oraz wręczono komendantowi powiatowemu PSP symboliczny klucz do nowej siedziby. Uroczystość zakończyło poświęcenie budynku oraz otwarcie bram garażowych.

Zarówno przedstawiciele PSP, jak i władz samorządowych podkreślali, że nowa strażnica nie tylko unowocześnia infrastrukturę ratowniczą, ale również zwiększa gotowość operacyjną strażaków, wpływając bezpośrednio na poziom bezpieczeństwa mieszkańców Powiatu Wadowickiego.

W uroczystości otwarcia Komedy Powiatowej oraz przekazania nowego sztandaru uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych. Zakład Karny w Wadowicach reprezentował Dyrektor ppłk. Tomasz Bąk.

Kierownictwu KP PSP w Wadowicach oraz wszystkim strażakom służącym w wadowickiej jednostce serdecznie gratulujemy nowej siedziby.

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej