„78 Rocznica Bitwy pod Osuchami”
Działania wojenne
W czerwcu 1944 r. Niemcy zmobilizowali ogromne siły żołnierzy Wehrmachtu, SS, jednostek pancernych i lotniczych i otoczyli całą Puszczę Solską. Partyzanckie oddziały, które znajdowały się na terenie puszczy znalazły się w okrążeniu. Niektórym oddziałom udało się wydostać z okrążenia. W bardzo trudnej sytuacji znalazły się oddziały Armii Krajowej oraz Batalionów Chłopskich. Dowódca tego zgrupowania, podjął decyzję o próbie przebicia się przez otaczające wojska niemieckie. Szturm partyzantów rozpoczął się o świcie 25 czerwca 1944 r. Krwawe walki zakończyły się tragicznie. Zginęło ponad 400 partyzantów, wielu dostało się do niewoli i zostało straconych w obozach śmierci.
Cześć ich pamięci
Obchody 78 rocznicy bitwy przebiegały zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Obecni byli żyjący uczestnicy tamtych dramatycznych wydarzeń. Wśród zgromadzonych gości byli: parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, organizacji kombatanckich, służb mundurowych, pocztów sztandarowych, harcerstwa, delegacji szkolnych, stowarzyszeń oraz okoliczni mieszkańcy. Na cmentarz partyzanckim, odczytano apel poległych oraz złożono wieńce pod pomnikiem poległych.
Służbę Więzienną reprezentował Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu kpt. Piotr Grabczak. Zamojska jednostka penitencjarna w sposób szczególny przyczynia się do kultywowania pamięci o bohaterskich partyzantach walczących pod Osuchami, na murze Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w Zamościu widnieje mural poświęcony bitwie. Aby upamiętnić bohaterską walkę powstańców, każdego roku w kompleksie kulturalno-oświatowym zakładu karnego organizowane są prelekcje i wystawy poświęcone największej bitwie partyzanckiej w których z dużym zainteresowaniem uczestniczą osadzeni .
Autor: kpt. Jarosław Małecki
Zdjęcia: organizator, kpt. Jarosław Małecki