Na zamojskim Rynku Wielkim odbył się Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. W inicjatywę promującą ideę dawstwa szpiku i rejestrację potencjalnych dawców włączył się również Zakład Karny w Zamościu.

Wydarzenie zorganizowane 21 marca 2026 roku przebiegało pod hasłem „Spraw by życie znów rozkwitło - Zostań dawcą szpiku tej wiosny”. Jego celem było zachęcenie mieszkańców do rejestracji oraz zwrócenie uwagi na znaczenie dawstwa szpiku jako realnej szansy dla osób walczących z choroabmi nowotworowymi. Każdego dnia ktoś słyszy diagnozę, która zmienia wszystko. Dla osób z chorobami ukłdu krwiotwórczego często jedyną szansą jest zgodny dawca szpiku. Rejestracja i wymaz trwają kilka minut, które mogą uratować w przyszłości czyjeś życie.

Organizatorami wydarzenia byli: Oddział hematologicznny Zamojskiego Szpitala Niepublicznego, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Nowotwory Krwi w Zamościu oraz Fundacja DKMS. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zamość Pana Rafała Zwolaka, Zamojskiego Szpitala Niepublicznego i Akademii Zamojskiej.

Podczas wydarzenia zwiedzający mogli zobaczyć i przymierzyć wyposażenie, jakim dysponuje Służba Więzienna. Największym zainteresowaniem cieszył się samochód operacyjny, który mieszkańcy miasta widzą na co dzień na ulicach miasta, a który używany jest do konwojowania osadzonych. Funkcjonariusze zamojskiej jednostki przybliżyli również zasady rekrutacji do Służby Więziennej.

 

Autor: mjr Jarosław Małecki

Zdjęcia: organizator, plut. Sylwester Łaba

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej