19 kwietnia zamojski zakład karny włączył się w obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, oddając hołd ofiarom NKWD, w tym zamordowanym funkcjonariuszom przedwojennej Straży Więziennej.

Mord katyński był jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii naszej ojczyzny. W dniu 3 kwietnia 1940 roku NKWD rozpoczęło likwidację obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Wiosną 1940 roku około 22 000 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji, a także funkcjonariuszy Straży Więziennej, na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR uznanych zostało za „wrogów władzy sowieckiej” i zamordowanych strzałami w tył głowy przez radziecką policję polityczna NKWD.

 

19 kwietnia 2026 roku w zorganizowanych zamojskich uroczystościach upamiętniających zbrodnię katyńską i jej ofiary, wziął udział dyrektor Zakładu Karnego w Zamościu kpt. Robert Ząbek wraz z pocztem sztandarowym. W kościele Św. Katarzyny odprawiono uroczystą Mszę Św. w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej dokonanej w 1940 r. Następnie przed Krzyżem Katyńskim upamiętniającymi zbrodnie  po odśpiewaniu hymnu państwowego, odczytano Apel Pamięci i złożono kwiaty.

 

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej był również powodem do organizacji zajęć kulturalno-oświatowych dla skazanych poza jednostką penitencjarną. W ramach prowadzonych oddziaływań osadzeni wzięli udział w zajęciach z zakresu edukacji historycznej, dotyczących zbrodni katyńskiej podczas, których grupa skazanych odwiedziła Zamojską Rotundę i kaplice pomordowanych w Katyniu, Starobielsku i Ostaszkowie, a także zapaliła pamiątkowy znicz pod Krzyżem Katyńskim przy Kościele Św. Katarzyny w Zamościu.

 

 

Autor: mjr Jarosław Małecki

Zdjęcia: mjr Jarosław Małecki, mł. chor. Jakub Główka

 

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej