Zajęcia kulturalno-oświatowe stanowią jeden z kluczowych elementów oddziaływań resocjalizacyjnych wobec osób pozbawionych wolności.

Aspekt prawny

Zgodnie z art. 135§1 kkw

,,W zakładach karnych stwarza się skazanym warunki odpowiedniego spędzania czasu wolnego. W tym celu organizuje się zajęcia kulturalno-oświatowe, wychowania fizycznego i sportowe oraz pobudza aktywność społeczną skazanych.’’

Zajęcia kulturalno-oświatowe realizowane poza murami jednostki odgrywają istotną rolę w procesie resocjalizacji, ponieważ oddziałują na sfery często zaniedbane w dotychczasowym życiu osadzonych. Regularny kontakt z kulturą poprzez wizyty w muzeach, udział w spotkaniach edukacyjnych, projekcjach filmowych czy warsztatach tematycznych nie tylko pozwala pokazać osadzonym w jaki sposób konstruktywnie gospodarować czasem wolnym, ale również sprzyja rozwijaniu zainteresowań oraz odkrywaniu nowych obszarów aktywności przez osadzonego.

Warsztaty w warunkach wolnościowych

Z inicjatywy wychowawcy ds. kulturalno-oświatowych osadzeni mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach plastycznych w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku. Warsztaty z tworzenia rzeźb w formie przestrzennej z papieru, drewna używając do tego kleju na gorąco oraz patyczków, łyżeczek, farb czy koralików. Dodatkowo osadzeni mieli możliwość zobaczenia wystawy przygotowanej przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu i zaproszonych gości pn.: "Strategie przestrzenne".

 Zajęcia kulturalno-oświatowe w większości opierają się na zasobach osadzonych, którym mundurowi umożliwiają rozwój pasji i umiejętności, a dodatkowo pokazują w jaki sposób można spędzać wolny czas.

 

Tekst: kpt. Konrad Górski

Zdjęcia: por. Łukasz Grube

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej