Bezpieczni w służbie i w pracy
Dotychczasowy kontakt dotyczył głownie osób pozbawionych wolności i pomocy, jaką mogą oni uzyskać, aby najlepiej przygotować się na powrót do społeczeństwa po zakończeniu odbywania kary. Spotkania pracowników socjalnych z osadzonymi odbywają się pod czujnym okiem wychowawcy ds. pomocy postpenitencjarnej i pozwalają przybliżyć świat procedur, wniosków i dokumentów, które należy wypełnić, aby praworządnie rozpocząć nowe życie po opuszczeniu murów więzienia.
Tym razem spotkanie pracowników socjalnych z przedstawicielami Służby Więziennej miało zupełnie inny charakter i wyjątkowo nie koncentrowało się na pomocy osadzonym. Z fachowych umiejętności, doświadczenia i wiedzy naszych funkcjonariuszy skorzystali pracownicy OPS we Wronkach. Za zgodą Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Poznaniu i przy wsparciu Dyrektora Zakładu Karnego we Wronkach zorganizowano dwudniowe warsztaty dotyczące podstawowych umiejętności samoobrony i kontaktu z osobami mogącymi stwarzać zagrożenia dla pracownika socjalnego podczas wykonywania swoich obowiązków. Pracownik socjalny wykonując czynności zawodowe jest niewątpliwie narażony na agresję fizyczną czy werbalną ze strony podopiecznych ośrodka i na mocy Ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. przysługuje mu ochrona prawna przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych. Najważniejsza jednak jest umiejętność przewidzenia zagrożenia, a w sytuacji eskalacji negatywnych zachowań zdolność do obrony własnego zdrowia i życia.
W ramach przeprowadzonych warsztatów zostało przeszkolonych 12 pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Zajęcia przyniosły same korzyści, gdyż uczestnicy szkolenia nauczyli się nieznanych dotąd technik samoobrony i z ogromnym zaangażowaniem realizowali zadania wyznaczone przez funkcjonariuszy Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej. Oby te nowe umiejętności nigdy się jednak nie przydały.
Tekst i zdjęcia: ppor. Paulina Maćkowiak, mjr Agata Nowak