Jak działa mózg i dlaczego nie każdy działa tak samo? Czym jest neuroróżnorodność?
Celem spotkania było poszerzenie świadomości osób pozbawionych wolności w obszarze tego czym jest neuroróżnorodność rozumianej jako naturalnej i fascynującej cechy ludzkiego mózgu. W praktyce często przejawia się to jako różnorodny sposób myślenia, spostrzegania czy przetwarzania informacji zmysłowych. Podczas prelekcji uwrażliwiono zebranych na to, że neuroróżnorodność to doświadczanie i wchodzenie w interakcje z otaczającym światem na wiele różnych sposobów, a co za tym idzie nie istnieje jeden właściwy sposób uczenia się, zachowania czy myślenia, a różnice nie muszą oznaczać zaburzeń. Pani Aleksandra odniosła się także, że do ludzi neurorożnorodnych zalicza się osoby wysoko wrażliwe, czy osoby o nietypowych, wielotorowych profilach poznawczych. W trakcie spotkania poruszono ważny aspekt neurorozwojowych zaburzeń takich jak ADHD czy autyzm. Osoby pozbawione wolności dzięki spotkaniu mogły lepie zrozumieć funkcjonowanie ludzi w tym także dzieci i zrozumieć, że nie są one „gorsze”, a po prostu ich mózgi funkcjonują inaczej i wymagają indywidualnego podejścia oraz akceptacji.
Spotkanie miało wymiar nie tylko psychoedukacyjny, stanowiło przestrzeń do dyskusji dotyczącej funkcjonowania ludzi neurotypowych, pozwoliło dostrzec nie tylko ich ograniczenia ale także zrozumieć odmienne, mocne strony. Ludzie neurotypowi zmagają się z innymi trudnościami. Powyższe stanowi więc doskonałe wzmocnienie prowadzonych oddziaływań terapeutycznych, sprzyja zwiększeniu akceptacji, uwrażliwieniu na potrzeby drugiego człowieka co często w wyniku choroby jaką jest uzależnienie jest znacznie ograniczone na rzecz egocentryzmu i skupieniu się na własnych potrzebach.
Tekst: mł.chor. Weronika Ruta
Zdjęcia: por. Jowita Sośnica









