Każdy z nas ma dar uzdrawiania - rozmowy o transplantacji czyli 18 edycja kampanii pt. „Drugie życie”
Głównym celem spotkania było poszerzenie wiedzy dotyczącej transplantacji organów i tkanek ludzkich. Podczas spotkania osobom pozbawionym wolności przedstawiono medyczne podstawy transplantacji. Zebrani mogli usłyszeć zarówno o odwadze dawców jak i nadziei chorych. Wizyta przedstawicieli Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Konarskiego we Wronkach oraz ekspertów 18 edycji kampanii pt. „Drugie życie” sprzyjała dyskusji o aspektach prawnych i etycznych pobierania narządów. Przedstawiciele 18 edycji kampanii pt. „Drugie życie” omówili także formalne aspekty wyrażenia sprzeciwu na pobranie własnych narządów do Centralnego Rejestru Sprzeciwów. Rozdano oświadczenia woli oraz wskazano jak ważna jest świadomość społeczna w zakresie dawstwa organów i tkanek. Poszerzenie świadomości społeczeństwa może przyczynić się do zwiększenia liczby potencjalnych dawców, a także przełamywanie barier i mitów dotyczących przeszczepów.
Warto podkreślić, że dwie z prowadzących spotkanie są ekspertami kampanii „Drugie życie”. Jedna z tych osób jest po przeszczepie serca, druga z kolei jest mamą dziecka które otrzymało przeszczep. Podzielenie się osobistymi doświadczeniami znacznie wzmocniło przekaz, iż niosąc bezinteresowną pomoc możemy przyczynić się do uratowania życia drugiego człowieka. To także uwrażliwienie zebranych na aspekt tego, że każdy z nas może kiedyś potrzebować takiego daru. Spotkanie dotyczące transplantologii doskonale wpisuje się w prowadzone oddziaływania terapeutyczne gdyż sprzyjało wzbudzeniu w osadzonych chęci do podejmowania bezinteresownych działań na rzecz innych ludzi. U osób z diagnozą zależności często występuje egocentryzm, skupienie się tylko i wyłącznie na własnych potrzebach. Prospołeczne zachowania są niezbędne do nawiązywania i utrzymywania relacji społecznych, co stanowi niezwykle istotny element w drodze do trzeźwości.
Tekst: mł. chor. Weronika Ruta
Zdjęcia: archiwum Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Konarskiego we Wronkach









