Dwa kółka lepsze niż cztery ?
Dzień bez Samochodu
To międzynarodowa kampania proekologiczna, wieńcząca Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Została zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 roku i  corocznie odbywa się w dniach od 16 do 22 września. Święto ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez samochody poruszające się po mieście. Ma na celu zachęcenie społeczeństwa do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, bardziej przyjaznych dla środowiska środków transportu: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej.
EKO=logicznie
Funkcjonariusze dbają o środowisko nie tylko od święta, ale i na co dzień. Z ekologicznych środków transportu korzystają nie tylko, aby dojechać do pracy, ale także w czasie wolnym. Chętnie jeżdżą rekreacyjnie na rowerze, biorą udział w wyścigach np. ,,Tour de Silesia” i organizują kilkudniowe wyprawy długodystansowe po Polsce i nie tylko. Jazda na rowerze to doskonały sposób na utrzymanie dobrej kondycji oraz odstresowanie się po ciężkiej i wymagającej służbie. To także oszczędność czasu – nie stoimy w korkach - i pieniędzy. Wszystkich zalet nie sposób wymienić. Zabrzańscy funkcjonariusze bardzo często łączą działania ekologiczne z dbałością o swoje zdrowie i akcjami pomocowymi.
W ubiegły weekend kilku funkcjonariuszy wróciło z kolejnej kilkusetkilometrowej wyprawy rowerowej. Na dwóch kółkach pokonali trasę z Legnicy do Zgorzelca, a później szklakiem rowerowym Odra-Nysa, aż do Świnoujścia. Niespełna 2000 km po raz kolejny zasiliło akcję pn. ,,Rower Pomaga” Fundacji Ekologicznej Arka.
,,Rower Pomaga”
To nazwa akcji ekologiczno – społecznej Fundacji Ekologicznej Arka. W ramach akcji w zamian za kilometry przejechane na rowerze i zarejestrowane na stronie internetowej dzieci z domów dziecka i innych placówek otrzymują rowery. Fundują je sponsorzy według przelicznika: jeden rower za każdy milion przejechanych kilometrów. Dzięki dotychczasowym pięciu edycjom akcji do dzieci trafiło 283 rowery. Dzięki temu mogą aktywnie i ekologicznie spędzać czas wolny.
Ty też możesz pomóc! Wsiądź na rower i zarejestruj przejechane kilometry na stronie internetowej www.rowerpomaga.pl – podkreślają funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu. Naprawdę liczy się każdy kilometr. Zrób coś dobrego dla siebie, środowiska i pomóż spełnić marzenia dzieciaków – dodają.
Tekst: ppor. Katarzyna Jabłonska
Zdjęcia: ppor. Katarzyna Jabłońska, kpt. Zbigniew Aleksandrowicz









